Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Profilaktyka zębów, jest to bowiem skomplikowany szereg różnych procesów, oraz zależności, który pozwala nam cieszyć się przez wiele lat nienagannym stanem uzębienia.
Podstawą dbania o zęby jest ich szczotkowanie. Odpowiednio często zmieniana szczoteczka w połączeniu z pastą daje dobre efekty. Pasta zawiera wiele mikroelementów, oraz substancji wzmacniających zęby . Jedną z najważniejszych jest fluor, dzięki któremu zęby potrafią się efektywniej bronić przed próchnicą .Do prawidłowego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych ,należy stosować nić dentystyczną, gdyż samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie oczyścić tej okolicy.
Nie tylko mycie zębów ma wpływa na ich stan. Ważna jest również dieta, a więc to, co jemy. Już przed naszymi urodzinami to, czym żywią się nasze matki decyduje o stanie naszego uzębienia. Jeżeli stosują dużo leków np. antybiotyków, szczególnie w okresie kształtowania się zawiązków zębowych, to ma to silny wpływ na stan uzębienia. Poza tym, w młodym wieku ludzie powinni spożywać jak największe ilości wapnia. Ma to bowiem wpływ również na zęby. Jeżeli w okresie dorastania dany człowiek cierpiał na niedobory wapnia nie tylko może mieć nadmierną łamliwość kości, lecz również jego zęby będą zdecydowanie słabsze, a więc podatniejsze na próchnicę.
Profilaktyka zębów , wiąże się także z systematycznym odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego. Większość ludzi do dentysty idzie nie wtedy, kiedy trzeba, lecz wtedy gdy boli. Należy natomiast systematycznie robić przegląd zębów, by w razie potrzeby szybko przeciwdziałać chorobie.
Poza tym dentysta w gabinecie stomatologicznym może zaproponować wiele zabiegów profilaktycznych, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.
Do zabiegów tych należą między innymi:
fluoryzacja kontaktowa ,czyli lakierowanie zębów stałych i mlecznych specjalnymi lakierami lub żelami. Preparaty te zwiększają stopień mineralizacji szkliwa zębów a nawet remineralizują tzw. plamy próchnicowe czyli początkową próchnicę. Lakowanie, czyli zabezpieczenie bruzd zębów lakiem szczelinowym, który zwykle wydziela fluor. Zabezpiecza to retencji pokarmowej w bruzdach i ułatwia oczyszczanie zębów, a tym samym zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.