Jak chronić swoje zęby

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Profilaktyka zębów, jest to bowiem skomplikowany szereg różnych procesów, oraz zależności, który pozwala nam cieszyć się przez wiele lat nienagannym stanem uzębienia.
Podstawą dbania o zęby jest ich  szczotkowanie. Odpowiednio często zmieniana szczoteczka w połączeniu z pastą daje dobre efekty. Pasta zawiera wiele mikroelementów, oraz substancji wzmacniających zęby . Jedną z najważniejszych jest fluor, dzięki któremu zęby potrafią się efektywniej bronić przed próchnicą .Do prawidłowego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych ,należy stosować nić dentystyczną, gdyż samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie oczyścić tej okolicy.
Nie tylko mycie zębów ma wpływa na ich stan. Ważna jest również dieta, a więc to, co jemy. Już przed naszymi urodzinami to, czym żywią się nasze matki decyduje o stanie naszego uzębienia. Jeżeli stosują dużo leków np. antybiotyków, szczególnie w okresie kształtowania się zawiązków zębowych, to ma to silny wpływ na stan uzębienia. Poza tym, w młodym wieku ludzie powinni spożywać jak największe ilości wapnia. Ma to bowiem wpływ również na zęby. Jeżeli w okresie dorastania dany człowiek cierpiał na niedobory wapnia nie tylko może mieć nadmierną łamliwość kości, lecz również jego zęby będą zdecydowanie słabsze, a więc podatniejsze na próchnicę.
Profilaktyka zębów , wiąże się także z systematycznym odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego. Większość ludzi do dentysty idzie nie wtedy, kiedy trzeba, lecz wtedy gdy boli. Należy natomiast systematycznie robić przegląd zębów, by w razie potrzeby szybko przeciwdziałać chorobie.
Poza tym dentysta w gabinecie stomatologicznym może zaproponować wiele zabiegów profilaktycznych, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.
Do zabiegów tych należą  między innymi:
fluoryzacja kontaktowa ,czyli lakierowanie zębów stałych i mlecznych specjalnymi lakierami lub żelami. Preparaty te zwiększają stopień mineralizacji szkliwa zębów a nawet remineralizują  tzw. plamy próchnicowe czyli początkową próchnicę. Lakowanie, czyli zabezpieczenie bruzd zębów lakiem szczelinowym, który zwykle wydziela fluor. Zabezpiecza to retencji pokarmowej w bruzdach i ułatwia oczyszczanie zębów, a tym samym zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.