Nauczmy dzieci dbać o zęby

Nasze pociechy bardzo często mają dziś problemy z zębami mlecznymi. Popularne mleczaki, to zęby zdecydowanie słabsze aniżeli stałe, dlatego dbanie o nie jest bardzo istotne. Szybko, bowiem ulegają negatywnym czynnikom i są bardzo podatne na działanie próchnicy. Nie leczone zęby mleczne mogą prowadzić to wielu niebezpiecznych powikłań, bólu i ropni. Zbyt szybka zaś ich utrata może spowodować, problemy ze zgryzem i konieczność leczenia ortodontycznego .
Najważniejszą rolę w dbaniu o zęby mleczne pełni nie szczoteczka , systematyczność, czy też pasta z fluorem ,lecz rodzic.
To on powinien być przewodnikiem i nauczycielem prawidłowych nawyków higienicznych. Należy podkreślić ,że zabiegi higieniczne u maluchów musi wykonywać rodzic. Oczywiście można pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów przez dziecko. Ma to być jednak forma zabawy i pewnego rodzaju trening przed samodzielnym myciem zębów. Dziecko powinno także obserwować rodziców szczotkujących swoje zęby. Będzie  to dla nich zachętą,  gdyż dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych. Do 5-6 roku życia dziecka należy nadzorować  mycie zębów i ewentualnie pomagać.
Wychodzenie z założenia, że mleczaki i tak wypadną jest kardynalnym błędem popełnianym przez rodziców.
Gdy dziecko w młodym wieku nawyknie do wykonywania pewnych czynności, będzie to w późniejszym okresie dla niego normą, a co za tym idzie nie będzie to sprawiać mu żadnych przykrości. Dzięki temu nasze pociechy nie będą miały problemów z zębami zarówno mlecznymi, jak i stałymi.
..