Stomatologia – ABC urazów

Wakacje to okres, w którym nasze dzieci częściej ulegają urazom ,w tym również urazom zębów. Oto kilka zasad jakimi należy się kierować ,gdy dojdzie do takiego zdarzenia.
Odpowiednie zachowanie rodzica lub opiekuna ,w pierwszych minutach po urazie zwiększają  szanse na pełne wyleczenie.POSTĘPOWANIE :

1.GDY NIE WIDAĆ KRWAWIENIA,ZŁAMANIA KORONY CZY PRZEMIESZCZENIA ZĘBA
Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku a doszło do urazu, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą .Konieczne jest bowiem prześwietlenie zębów, by wykluczyć ewentualne złamanie w obrębie korzenia. Dentysta  przeprowadzi także kontrolę żywotności  zęba, gdyż w wyniku urazu mogło dojść do naderwania lub całkowitego przerwania pęczka naczyniowo nerwowego. Zastosowanie się do zaleceń dentysty . (odpowiednia dieta ) i wizyty kontrolne pozwolą szybko zareagować, gdy ewentualnie dojdzie do późnych powikłań np. obumarcia miazgi zęba.

2.GDY DOSZŁO DO ZRANIENIA TKANEK MIĘKKICH
Należy przemyć ranę wodą utlenioną, przyłożyć zmoczoną zimną wodą gazę i ucisnąć miejsce krwawienia. Aby ograniczyć powstanie obrzęku można dać dziecku kostkę lodu do ssania lub zrobić zimny okład zewnętrzny.

3.GDY DOJDZIE DO ZŁAMANIA KORONY ZĘBA
Należy próbować odszukać odłamany fragment zęba. Dentysta często może przykleić utracony fragment ..Do czasu wizyty odłamany fragment należy przechowywać w naczyniu z wodą ,aby nie uległ wysuszeniu .Należy natychmiast zgłosić się do dentysty w celu zabezpieczenia powierzchni złamania. Jeśli odłamany fragment nie został odnaleziony, dentysta odbuduje utracony fragment za pomocą materiału kompozytowego i zaleci wizyty kontrolne w celu obserwacji żywotności zęba.

4.GDY DOJDZIE DO ZWICHNIĘCIA ZĘBA CZĘŚCIOWEGO
Ząb tkwi w zębodole ale  wykazuje dużą ruchomość, bolesność, dziąsło wokół zęba może krwawić .Należy natychmiast zgłosić się do dentysty w celu unieruchomienia zęba szyną nazębną  ,ewentualnej jego repozycji ( ponownego ustawienia zęba w łuku zębowym) , unieruchomienia i wyłączenia ze zgryzu.

5.GDY  DOJDZIE DO WYBICIA ZĘBA – ZWICHNIĘCIA CAŁKOWITEGO
To zdarzenie niesie za sobą możliwość najpoważniejszych powikłań .Dlatego prawidłowa i szybka reakcja opiekuna jest tutaj bardzo ważna. Gdy ząb zostanie wybity
należy go odszukać, ostrożnie podnieść ,nie dotykając korzenia zęba .Ewentualne zanieczyszczenia delikatnie usunąć przemywając ząb śliną , solą fizjologiczną lub mlekiem.
Należy podjąć próbę włożenia zęba do zębodołu .
Gdy wprowadzenie zęba nie jest możliwe należy umieścić ząb:
w przedsionku jamy ustnej (między zębami a policzkiem)
w naczyniu z mlekiem (nie wodą)
w naczyniu z solą fizjologiczną

Natychmiast udać się do lekarza stomatologa( istotny czas)

PAMIĘTAJ NAJWIĘKSZE  SZANSE NA URATOWANIE ZĘBA SĄ GDY PRÓBA  REINPLANTACJI ZOSTANIE PODJĘTA DO 30 MINUT OD WYBICIA
Warunkiem powodzenia zabiegu jest odpowiedni transport w środowisku wilgotnym.