U dentysty najważniejszy pierwszy raz

Wiele dorosłych osób do teraz ma w pamięci swoją pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym i trzeba sobie śmiało powiedzieć, że najczęściej nie są to miłe wspomnienia. Właśnie ów pierwszy raz spowodował, że do dziś wielu dorosłym czoło rosi się potem na samą myśl o wizycie u stomatologa. Technologia jednak szalenie poszła na przód i jasno trzeba powiedzieć, że dziś pierwszy raz nie musi być bolesny.Ważne jednak, by dziecko prowadzone do dentysty było odpowiednio przygotowane już przez rodziców. Ułatwi to wizytę nie tylko dziecku ale także lekarzowi i samym rodzicom.

Podstawowym błędem rodziców jest straszenie dziecka dentystą oraz opowiadanie mu o swoich negatywnych odczuciach związanych z zabiegami stomatologicznymi.

Warto zabrać  dziecko na wizytę adaptacyjną gdy jeszcze nic nie boli. Dziecko będzie miało wtedy okazję poznać lekarza, sprzęt w gabinecie, posłuchać odgłosów ,które często same w sobie wywołują lęk.
Podstawa udanego zabiegu i współpracy z małym pacjentem jest zdobycie jego zaufania.

Dlatego gdy niezbędne jest leczenie, należy opowiadać dziecku o kolejnych czynnościach językiem zrozumiałym dla małego pacjenta.

Nie wolno dzieci oszukiwać. Gdy w pewnym momencie zabieg będzie bolesny ,należy o tym dziecku powiedzieć aby było przygotowane na ewentualny ból i  wiedziało, że jest w stanie  sobie z nim poradzić.

Na zakończenie wizyty warto nagrodzić małego pacjenta za jego dzielność i odwagę.